مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 برگزاری مصاحبه گرایش تاریخ اسلام و تفسیر و علوم قرآنی

 برگزاری کارگاه نگرش تا نگارش پایان نامه

 دفاع پایان نامه سطح 3 با موضوع « احکام وضعی تصرف در سلول های بنیادی برای درمان بیماری ها در فقه اسلامی »

 دفاع پایان نامه سطح 3 با موضوع « ادلة وصول به ایمان از منظرکتاب و سنت»

 توزیع بیش از 150 بسته بهداشتی در بین طلاب مجتمع کوثر

 دفاع پایان نامه طلاب سطح 3 با موضوع « مطالعه تطبیقی جواز ترجمه قرآن از منظر فریقین »

 برنامه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 در حمایت از سپاه پاسداران: تجمع بزرگ حوزویان در مدرسه فیضیه

 

 

خانه اخبار دفاع پایان نامه با موضوع " ارائه نظام مطالعاتی نو...
سه شنبه 10 دي 1398     دفاع پایان نامه با موضوع " ارائه نظام مطالعاتی نوین در خصوص معاد در بررسی دیدگاه کلامی امامیه " در مجتمع کوثر

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه دفاع از پایان نامه یکی از طلاب سطح 3 با موضوع " ارائه نظام مطالعاتی نوین در خصوص معاد در بررسی دیدگاه کلامی امامیه "  طی روز شنبه 7 دی ماه برگزار شد.

کیاهور، معاون پژوهش کوثر ، گفت: پایان نامه خانم زینب نومیری از طلاب سطح 3 گرایش کلام اسلامی ورودی 93 با عنوان " ارائه نظام مطالعاتی نوین در خصوص معاد در بررسی دیدگاه کلامی امامیه " با استاد راهنما دکتر معصومه وحیدی و استاد داور حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی کربلایی پازوکی موفق به کسب رتبه عالی ونمره   19   گردید.

کیاهور در توضیح این پایان نامه اشاره کرد:  معاد یکی از اصول اعتقادی دین مبین اسلام است که خداوند متعال در بسیاری از آیات قرآن که معادل یک سوم قرآن است به این مهم پرداخته، و در طول اعصار، متکلمان و مفسران و فیلسوفان مسلمان و بالاخص اندیشمندان امامیه درباره ابعاد این موضوع مباحث فراوانی را مطرح کرده‌اند. از آنجایی که معاد از جمله مسایلی ا‌ست که با استفاده از آیات و روایات می­توان به اثبات و شرح ابعاد گوناگون آن پرداخت، متکلمین امامیه تا قرن هفتم بر اساس آیات و روایات، معاد را به نوعی مادی و زمانی ترسیم کرده­اند و احوال و اوصاف قیامت را نیز به ­طوری بیان نمودند که گویا قوانین زمان و مکان در آن موجود است، بر اساس همین نگاه، سوالات بسیاری در ذهن مخاطب معاصر شکل گرفته و چون پاسخهایی که داده می­شود جامع و مانع نمی­ باشد،

وی، خاطر نشان کرد:  شبهات و مشکلاتی غیر از موارد سابق ایجاد شده است، لذا تحقیق حاضر این مسئله را مدنظر قرار داده و به هدف بررسی موضوعات و نحوه تبیین مسائلی که شبهات را بوجود آورده تدوین شده است. این نوشتار به مباحثی که متکلمین متقدم در قرن هفتم در باب معاد مطرح کرده­اند اشاره کرده و در آغاز حقیقت زمان قیامت بررسی شده و سپس در ادامه بحث­های قبر، برزخ، نفخ صور، مواقف قیامت و سنجش اعمال انسان و جزاء آن، تبیین شده است.

ایشان، اظهار داشت: نتیجه آنکه معاد به شکل نظام کلامی قدیم به صورت افقی و زمانی طرح نگردیده، بلکه در نظام نوین طراحی شده در پژوهش حاضر یک نظام عمودی و غیرزمانی که در حال حاضر موجود است، می­باشد که تمامی اجزاء باهم مرتبط بوده و زمان و مکان معنای دیگری یافته است. و روش انجام این کار بر اساس تحلیل آیات قرآن و به شیوه توصیفی _ تحلیلی بوده آمده است.

کیاهور، در پایان کلیدواژگان این پژوهش  را شامل زمان، معاد، قیامت، هستی، بهشت، باطن، انسان بیان کرد.


سه شنبه 10 دي 1398 - 08:19:01

ارسال نظر


آرشیو : 1  


امروز:  شنبه 29 شهريور 1399
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi