مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 برگزاری جلسه شورای اساتید در مجتمع کوثر

 دفاع پایان نامه با موضوع «نقد و بررسی حقیقی یا نمادین بودن داستان های قرآن از منظر آیات و روایات» در مجتمع کوثر

  دریافت فایل پیوست آزمون استخدامی آموزش و پرورش

 برگزاری ضیافت افطاری با حضور اساتید و طلاب مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

 برگزاری مسابقه سوره یاسین در مجتمع کوثر

 برگزاری مراسم جزء خوانی قرآن کریم در مجتمع کوثر

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 در حمایت از سپاه پاسداران: تجمع بزرگ حوزویان در مدرسه فیضیه

 رابطه رونق تولید و معیشت مردم

 پیام تسلیت درپی درگذشت عالم ربانی و فقیه پارسا آیت‌الله حاج شیخ محمد مؤمن

 بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری خطاب به ملت ایران

 

 

خانه اخبار دفاع پایان نامه با عنوان حجیت عرف در تطبیق و تعیین...
سه شنبه 27 شهريور 1397     دفاع پایان نامه با عنوان حجیت عرف در تطبیق و تعیین مفاهیم با رویکرد نظر امام خمینی (ره) در مجتمع کوثر

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، معاون پژوهش کوثر از برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه  یکی از  طلاب سطح 3  دوشنبه 26 شهریور ماه در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر خبر داد.

کیاهور ، معاون پژوهش کوثر، گفت: پایان نامه اعظم وفسیان از طلاب سطح 3 گرایش فقه و اصول با عنوان "حجیت عرف در تطبیق و تعیین مفاهیم با رویکرد نظر امام خمینی (ره)" با راهنمایی حجه الاسلام دکتر محمدرضا شهریاری و داوری حجه الاسلام دکتر محمدروحی موفق به کسب رتبه خوب ونمره17 گردید.

وی، در توضیح این پایان نامه افزود: علم اصول از علوم پايه بوده و امام باقر و امام صادق عليهما السلام از بنيانگذاران اين علم هستند.اولين تصانيف از امالي، متعلق به هشام بن الحكم و بعد ازآن يونس بن عبدالرحمن مي باشد. پيشرفت و تحول اين علم به همت دانشمندان اسلامي چشمگير بوده است. مسائل علم اصول در چند بخش تنظيم شده كه بخش الفاظ يكي از مهمترين بخشهاي آن بوده و ثمرات علمي فراواني بر آن مترتب مي باشد. از جمله مباحث بخش الفاظ حجيت عرف است كه داراي پيشينه و قدمتي ديرين درجامعه بشري است.

کیاهور، تصریح کرد: عرف در واقع تكرار تدريجي اموري است كه بدون دخالت قانون گذار در اثر نيازهاي جامعه به صورت قاعده اي الزام آور بروز كرده است.يكي از بنيادي ترين مباحث پيرامون عرف، مرجعيت عرف در تطبيق مفاهيم بر مصاديق است؛ مبحثي كه در برخي تحقيقات بين آن و موضوع مرجعيت عرف در تعيين مفاهيم تفاوتی گذارده نشده است. از آنجا كه شارع با زبان عرف احكام راتشريع فرموده، فهم مخاطبان در برداشت از دليل، معتبر گشته و به عنوان معيار درتشخيص و تعيين مفاهيم بر مصاديق مورد توجه قرار گرفته است؛ به طوري كه فقها موارد زيادي از طهارت تا ديات را به عرف ارجاع داده اند.به عنوان مثال مرجع درنجاست خون شارع مي باشد و مرجع در چيستی خون ،عرف است؛ اما مرجع در تطبيق مفهوم خون برمصداق آن مورد اختلاف است.

معاون پژوهش کوثر، اظهار داشت: با توجه به اهميت حجيت عرف درتعيين و تطبيق مفاهيم بر مصاديق در اين تحقيق ضمن بررسي و مقايسه نظرات علماء بزرگ اصولي به تبيين نظر حضرت امام خميني (رحمه الله عليه) مبني بر "حجيت عرف در تعيين و تطبيق مفاهيم بر مصاديق" پرداخته مي شود.

 

 

 

 

 

 


سه شنبه 27 شهريور 1397 - 12:03:50

ارسال نظر


آرشیو : 1  


امروز:  چهار شنبه 5 تير 1398
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi