مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 برگزاری یازدهمین جلسه سلسله مباحث گفتمانی نگرش سیستمی به مبحث خانواده در مجتمع کوثر

 رگزاری مراسم سوگواری وفات حضرت ام البنین علیه‌السلام در مجتمع کوثر

 سیزدهمین جلسه سلسله مباحث گفتمانی اخلاق در نهج البلاغه در مجتمع کوثر

 برگزاری چهارمین جلسه دوره تربیت مربی نگرش سیستمی بر ساختار خانواده

 برگزاری ویژه برنامه گرامی داشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مجتمع کوثر

 جلسه شورای اساتید با حضور حجت الاسلام سهرابی مدیر کل محترم تبلیغات اسلامی استان تهران

 آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم

 در خواب بیند پنبه دانه...

 سخن‌نگاشت | نماز جمعه نماد ذکر خدا و جنگ با دشمنان است

 بیانیه مرکز مدیریت حوزه به مناسبت یوم الله ۱۳آبان

 جاماندگان اربعین

 دیدار رهبر معظم انقلاب با هیئت های دانشجویی

 

 نتیجه تصویری برای صلوات متحرک

خانه اخبار دفاع پایان نامه با عنوان حجیت عرف در تطبیق و تعیین...
سه شنبه 27 شهريور 1397     دفاع پایان نامه با عنوان حجیت عرف در تطبیق و تعیین مفاهیم با رویکرد نظر امام خمینی (ره) در مجتمع کوثر

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، معاون پژوهش کوثر از برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه  یکی از  طلاب سطح 3  دوشنبه 26 شهریور ماه در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر خبر داد.

کیاهور ، معاون پژوهش کوثر، گفت: پایان نامه اعظم وفسیان از طلاب سطح 3 گرایش فقه و اصول با عنوان "حجیت عرف در تطبیق و تعیین مفاهیم با رویکرد نظر امام خمینی (ره)" با راهنمایی حجه الاسلام دکتر محمدرضا شهریاری و داوری حجه الاسلام دکتر محمدروحی موفق به کسب رتبه خوب ونمره17 گردید.

وی، در توضیح این پایان نامه افزود: علم اصول از علوم پايه بوده و امام باقر و امام صادق عليهما السلام از بنيانگذاران اين علم هستند.اولين تصانيف از امالي، متعلق به هشام بن الحكم و بعد ازآن يونس بن عبدالرحمن مي باشد. پيشرفت و تحول اين علم به همت دانشمندان اسلامي چشمگير بوده است. مسائل علم اصول در چند بخش تنظيم شده كه بخش الفاظ يكي از مهمترين بخشهاي آن بوده و ثمرات علمي فراواني بر آن مترتب مي باشد. از جمله مباحث بخش الفاظ حجيت عرف است كه داراي پيشينه و قدمتي ديرين درجامعه بشري است.

کیاهور، تصریح کرد: عرف در واقع تكرار تدريجي اموري است كه بدون دخالت قانون گذار در اثر نيازهاي جامعه به صورت قاعده اي الزام آور بروز كرده است.يكي از بنيادي ترين مباحث پيرامون عرف، مرجعيت عرف در تطبيق مفاهيم بر مصاديق است؛ مبحثي كه در برخي تحقيقات بين آن و موضوع مرجعيت عرف در تعيين مفاهيم تفاوتی گذارده نشده است. از آنجا كه شارع با زبان عرف احكام راتشريع فرموده، فهم مخاطبان در برداشت از دليل، معتبر گشته و به عنوان معيار درتشخيص و تعيين مفاهيم بر مصاديق مورد توجه قرار گرفته است؛ به طوري كه فقها موارد زيادي از طهارت تا ديات را به عرف ارجاع داده اند.به عنوان مثال مرجع درنجاست خون شارع مي باشد و مرجع در چيستی خون ،عرف است؛ اما مرجع در تطبيق مفهوم خون برمصداق آن مورد اختلاف است.

معاون پژوهش کوثر، اظهار داشت: با توجه به اهميت حجيت عرف درتعيين و تطبيق مفاهيم بر مصاديق در اين تحقيق ضمن بررسي و مقايسه نظرات علماء بزرگ اصولي به تبيين نظر حضرت امام خميني (رحمه الله عليه) مبني بر "حجيت عرف در تعيين و تطبيق مفاهيم بر مصاديق" پرداخته مي شود.

 

 

 

 

 

 


سه شنبه 27 شهريور 1397 - 12:03:50

ارسال نظر


آرشیو : 1  


امروز:  پنجشنبه 2 اسفند 1397
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi