مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 برگزاری جلسه کارگروه اساتید در مجتمع کوثر

 دیدار مدیران و معاونین مجتمع کوثر از خانواده شهید سید محمد تقی میرغفوریان

 موفقیت طلبه مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر در نهمین المپیاد علمی مرحله کشوری

 برگزاری کارگروه تخصصی پژوهشی تصویب موضوعات پایان نامه ها در مجتمع کوثر

 اعزام بیش از 30 مبلغه به مناسبت ماه مبارک رمضان از سوی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

 برگزاری جلسه کارگروه اساتید در مجتمع کوثر

 بیانیه اساتید، نخبگان، طلاب و روحانیون کشور پیرامون اغتشاشات اخیر

 بیانیه حوزه‌های علمیه خواهران برای حضور گسترده در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

 بیانیه اساتید و طلاب مجتمع کوثر در محکومیت هتک حرمت به ساحت مقدس ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع)

 محکومیت اعدام عالم گرانقدر شیخ نمر به دست آل سعود

 بیانیه محکوم کردن کشتار مردم مظلوم یمن

 بیان رهبری درشهادت امیرالمؤمنین(علیه السلام)، مصیبتِ همیشه‌ی زمان

 

 

 

 

خانه اخبار برگزاری جلسه دفاع پایان نامه سطح سه با موضوع « اد...
سه شنبه 14 شهريور 1396     برگزاری جلسه دفاع پایان نامه سطح سه با موضوع « ادله و قلمرو عصمت انبیا از منظر متکلمین معاصر مرحوم صدر، مظفر و شهید مطهری» در مجتمع کوثر

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر ، احمدی معاون پژوهش کوثر از برگزاری جلسه دفاع پایان نامه یکی از طلاب سطح 3 مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر خبر داد.

معاون پژوهش کوثر،  در ادامه افزود:  جلسه دفاعیه زینت السادات میردانیالی از طلاب سطح3 با موضوع « ادله و قلمرو عصمت انبیا از منظر متکلمین معاصر مرحوم صدر، مظفر و شهید مطهری »  با راهنمایی حجه الاسلام دکتر رحیم لطیفی و با مشاوره حجه الاسلام دکتر حمید کریمی و با داوری حجه الاسلام دکتر محمدمهدی گرجیان موفق به کسب نمره   5/17  گردید.

وی، در توضیح این پایان نامه به چکیده آن اشاره کرده و گفت: در مرحلۀ عصمت انبيا به اعتبار بعد نظري، متكلمين شيعه معتقدند كه پيامبر در دريافت، حفظ و انتقال وحي كاملاٌ معصوم است و هيچ گونه خطايي نه سهواً و نه عمداً از او صادر نمي شود و به اعتبار بعد عملي،شيعه معتقد است كه عصمت شامل قبل از بعثت و بعد از بعثت، گناهان كبيره و صغيره، عمدي و سهوي، نفرت آور و غير نفرت آور و حتي داوري در منازعات، تشخيص موضوعات احكام ديني، مسائل اجتماعي و تشخيص مصالح و مفاسد امور و مسائل عادي زندگاني هم مي شود. ايشان با تاكيد بر لطف بودن "عصمت" در حق دارندۀ آن بيان مي كند كه عصمت اين گونه است. عبد معصوم، در عين قدرت بر انجام عصمت، انگيزۀ ترك دارد و به سمت طاعات ترغيب مي شود.

احمدی در ادامه افزود: از آنجا كه حصول وثوق و اعتماد كامل به انبيا كه تأمين كنندۀ غرض از رسالت ايشان است، بدون تصور عصمت امكان پذير نمي داند، "عصمت" را عقلاً و نقلاً به طور مطلق ضروري مي شمارند. ايشان به دلايل نقلي نظير آيات ناظر به عدم نفوذ شيطان نسبت به مخلصان و مطهران، هدايت يافتگي انبيا و نرسيدن عهد الهي به ظالمان، و دلايل عقلي نظير لزوم وثوق و اطمينان پيامبران، لزوم تكليف به محال، و لزوم مخالفت با پيامبر در صورت عدم عصمت استناد مي كند. مرحوم مظفر بیان می دارد: پيامبران بايد معصوم باشد،تا مردم به او اطمينان و وثوق كنند ودرنتيجه غرض ازبعثت پيامبران تحقق پذيرد زيرا پيروي و متابعت از پيامبرواجب است.

معاون پژوهش کوثر، در توضبیح نظریه  شهيد صدر خاطر نشان کرد: همه آنچه كه پبامبران را از آن منزه دانسته، وقوع آن را ازسوي ايشان ممنوع مي دانيم،مستقيم ياغير مستقيم به استناد دلالت معجزه است كه ايشان را ازدروغ بستن به خداوندسبحان دررساندن پيام او باز مي دارد.دين در همه عرصه هاي زندگي بشر جاريست لذا نبي بايد در همه جنبه ها و همواره معصوم باشد.و از ديد شهيد مطهري عصمت پيامبران از گناه واشتباه ،ازمختصات ايشان است ، به اين معنا كه پيامبران نه تحت تأثيرهواي نفساني قرارمي گيرند و نه مرتكب گناه مي شوندو نه دركارخود دچارخطاواشتباه مي گرددند و اين امري اختياري است نه اجباري .

ایشان، در پایان واژه های کلیدی این پایان نامه را عصمت، انبيا، وحي، گناهان كبيره، گناهان صغيره بیان کرد.

 گفتنی است، این جلسه 13 شهریور ماه جاری در مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان قم برگزار شد.


سه شنبه 14 شهريور 1396 - 15:03:45

ارسال نظر


آرشیو : 1  


امروز:  دوشنبه 28 خرداد 1397
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi