مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 

 دومین همایش بین المللی حورا انسیه

 کرسی علمی ترویجی

 جلسه هم اندیشی مسئولین پژوهشی مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران با حضور خانم دکتر متولیان معاون پژوهش مرکز و جمعی از مدیران کل پژوهشی مرکز مدیریت حوزه‌ های علمیه خواهران با اساتید و نخبگان پژوهشی و مسئولین مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

 حضور مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر در نمایشگاه دستاوردهای وقف

 طرح «تربیت محقق تفسیر» ویژه طلاب خواهر تهران برگزار شد

 تشییع پیکر مطهر ۲۵۰ شهیدگمنام در سراسر کشور

 برنامه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 

خانه بسيج رسالت بسیج در عصر جدید !...
چهار شنبه 14 شهريور 1397      رسالت بسیج در عصر جدید !

بسيج از اوايل انقلاب در مقابل تند بادهاي عظيمي قرار گرفت و آزمون هاي سختي را پشت سر گذاشت. اما به حول قوه الهي از تمام اين حوادث و آزمون ها پيروزمند بيرون آمد و عزت و افتخار را براي كشور عزيزمان به ارمغان آورد.

با پایان جنگ تحمیلی برخی گمان می کردند بسیج با توجه به خاستگاه تاریخی اش مولود اقتضائاتی است که در سال های آغازین جنگ شکل یافته و با تکیه بر همین فلسفه وجودی، بقاء آن را در شرایط غیر جنگی امری دشوار و چه بسا دور از ذهن می پنداشتندغ در حالیکه کیفیت بقای بسیج طی سال های پس از دفاع مقدس نه تنها ناظر به نقش دفاعی آن در عرصه پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی بوده، بلکه با تعمیم فعالیت آن به عرصه های فرهنگی، اجتماعی و سازندگی، ابعاد وسیع تری نیز یافته است.

به هر روی سخن گفتن از بسیج آن هم در هفته ای خاص جفا در حق این تشکیلات مردمی است؛ گرچه اسیر شدن در مشکلات بوروکراتیک و تلاش برخی از مدیران زاویه دار با تفکر بسیج به منظور منزوی کردن این نهاد در سال های پس از جنگ از مشکلات بسیجیان محسوب می گردد؛ اما حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری و جنگ نرم دشمن در عرصه های فرهنگی و اجتماعی بر رسالت بسیجیان در این عصر افزوده است.

به اعتراف مخالفین بسیج، اندیشه پاک شکل گیری این تشکل مردمی از سوی امام خمینی(ره) و اطاعت پذیری از رهبری علی رغم تلاش دشمنان در جهت به استحاله کشاندن بسیج رمز پایداری این نهاد بوده است.

حجم سنگین تبلیغات رسانه های غربی و وابسته به جریان برانداز علیه بسیجیان بویژه در روزهای فتنه پس از انتخابات ریاست جمهوری، خود گواهی است بر تداوم راه و روش صحیح بسیج؛ اما به راستی در این روزها با عنایت به تغییر نوع تهدیدها رسالت بسیج چیست؟ آیا باید منتظر تهدید نشسته و در صورت بروز آن دست به کار شد؟ در عرصه داخلی، منطقه ای و جهانی وظیفه بسیجیان چیست؟

در پاسخ به پرسش اول باید گفت با عنایت به برنامه ریزی کلان و بلند مدت دشمن این نگرش نگاهی انحرافی و غلط خواهد بود، در نگاهی راهبردی شناخت ابعاد پیچیده عملیات روانی دشمن و گلوگاه های نظام باید امروز در صدر برنامه های بسیج قرار گیرد.

پیچیدگی بیشتر ماهیت نبرد در عرصه جنگ نرم به نسبت عرصه جنگ سخت اهمیت استفاده از نیروهای ایده پرداز را در کنار نیروهایی اجرایی به منظور افزایش ظرفیت ها باید بیش از گذشته مد نظر قرار داد، حضور جدتی تر بسیجیان در فضای مجازی، پایان رویکردهای تدافعی نسبت به دشمن و بویژه شبهات آنان در سطح جامعه باید مد نظر بسیجیان قرار گیرد. بنابراین اگر چنانچه بسیج بخواهد کماکان و همچنان با صلابت به راه خویش ادامه دهد، گریزی از آینده نگری و توجه به افق های دور دست نیست.

علاوه بر این در بعد داخلی وظیفه روشنگری و مقابله با هر گونه کج روی و انحراف این روزها بر دوش ما نهاده شده است. مطالبه عدالت و قرار گرفتن به عنوان قشر مرجع و مورد اعتماد مردم و بویژه قشر محروم باید به گونه ای فراگیر مد نظر برنامه ریزان بسیج باشد.

سال هاست که دشمن و مخالفین داخلی بسیج در حال ارائه تصویری غلط و پرابهام از بسیجیان در سطح افکارعمومی اند. در این نگرش بسیج سازمان و نهادی درون حاکمیتی است که وظیفه آن صرفاً حفظ وضع موجود است، بسیجیان افرادی هستند که از کره مریخ به این جهان آمده اند، آنها وظیفه شان محدود کردن ارزش های جهان آزاد است.

همین تفکر به جوان ارزشی ما هم می گوید که جوان امروز ضد دین، ضد ولایت، ضد انقلاب و غرب زده است. کلیت نگرش مورد اشاره در بلند مدت به دنبال تشدید شکاف میان مردم و ایجاد تصورات غلط و اوهام گونه از یکدیگر است. در این نگاه تکه تکه کردن جامعه، رودرو قرار دادن مردم و در نهایت همان سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن به عنوان اساس کار دشمن قرار گرفته است؛ لذا برای ناکام گذاردن این حربه، تاکید بر روی نقاط اشتراک و افزایش ارتباط به منظور روشنگری در مورد این تصورات ساختگی باید لحاظ گردد، در ابتدای کار می توان کرسی های آزاداندیشی را به عنوان محلی برای ارائه دیدگاه های مختلف، رسیدن به زبانی مشترک و پایان این تصورات ساختگی مورد توجه قرار داد.

وجود مناطق محروم و کم تر برخوردار یکی از مشکلات کشور محسوب می گردد، از همان بدو پیروزی انقلاب اسلامی، جهاد سازندگی و بسیج با عنایت ویژه به این مشکل، عمران و آبادانی این مناطق را در دستور کار جدی خود قرار دادنند.

توسل به انگیزه جهادی و استفاده از ظرفیت های مردمی در آن سال ها بسیار اثرگذار واقع شد، گرچه حاکمیت نگرش تکنوکرات ها که به دنبال توسعه منهای عدالت بود در مقاطعی نگرش محرومیت زدایی را کم رنگ کرد؛ اما مدتی است که توجه جدتی تر بسیج به عمران و آبادانی مناطق محروم در قالب اردوهای جهادی امیدهای بسیاری را زنده کرده است، لذا در چهارچوب همین حرکت مبارک می توان با داشتن نگاهی راهبردی علاوه بر سازندگی، اندیشه و گفتمان انقلاب را در عمق جامعه بویژه نسل جوان که این روزها بشدت در زیر بمباران تبلیغاتی و رسانه ای دشمن قرار دارند نفوذ داد.

از آنجایی که رهبر معظم انقلاب دهه اخير را دهه پيشرفت و عدالت ناميدند در بعد علمی کسب دانش روز و بسط گفتمان اصیل انقلاب در برابر گفتمان انسان محور غربی و جریان شبه روشنفکری باید مورد توجه بسیجیان قرار گیرد.

آموختن دانش پیشرفته و بومی سازی آن در این عرصه به عنوان هدفی راهبردی بویژه از سوی نیروهای نخبه بسیجی باید لحاظ گردد. به علت اهمیت پیشرفت علمی کشورها به عنوان شاخصی اثرگذار در پرستيژ و امنت ملی، بسیجیان باید قله های علم و دانش را فتح کنند؛ چرا که تحقق این امر به همراه انگیزه های والای معنوی این بخش از جامعه، نقش بارزی را می تواند در استقلال و پیشرفت کشور ایفا کند.

امروز باید بسیج خود را در گذر زمان بازنگری کند و با توجه به رسالتی که تاکنون در مقاطع مختلف داشته با استفاده از ابزارها و دستاوردهای علمی و فنی متناسب با نیازهایی که وجود دارد خود را تجهیز کند.

زمانی کشور اسلامی ما مورد هجوم دشمن قرار گرفت که بسیج به شکل نظامی نقش خود را به بهترین صورت ایفا نمود و حال که جنگ، جنگ پیشرفت و دانش است، بسیج نیاز دارد که خود را به اندیشه، دانایی و تخصص های مختلف با الهام از دیدگاه های ارزشی و چهارچوب معرفتی خود مهیا و تجهیز کرده و نقش خود را به خوبی بازی نماید، چرا که امروز بسیجی باید عالم به زمان خود باشد و خود را به دانایی تجهیز نماید و مدیریت دانایی و حتی فراتر از مدیریت دانایی، که امروزه در دنیا مطرح است یعنی خود را به درجه ای برساند که به «مدیریت معرفتی یا فرزانگی» تبدیل شود؛ این مهم با عنایت به برنامه ریزی بلند مدت دشمن در فضای دانشگاهی و علمی کشور دارای اهمیت دو چندان است.

در بعد منطقه ای و بین المللی در این روزهای سرنوشت ساز که خاورمیانه و اکثریت 99 درصدی در اروپا و آمریکا یک صدا فریاد عدالت خواهی و نفی سلطه را فریاد می زنند زمان نشستن و نظاره کردن نیست، بار مسئولیت توسعه و جهانی کردن انقلاب بر دوش ما است، ما باید خود را برای رسالت سنگین جهانی آماده کنیم، این رسالت را امام و شهدا بر گردن ما گذاردند و کوتاهی در برابر آن قطعاً روسیاهی را در روز قیامت به همراه خواهد داشت.


رضا عابدی گناباد؛
* کارشناس ارشد مسائل سیاسی و عضو شورای تبیین مواضع سازمان بسیج دانشجویی کشور




امروز:  چهار شنبه 9 فروردين 1402
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi