مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 

 دومین همایش بین المللی حورا انسیه

 کرسی علمی ترویجی

 جلسه هم اندیشی مسئولین پژوهشی مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران با حضور خانم دکتر متولیان معاون پژوهش مرکز و جمعی از مدیران کل پژوهشی مرکز مدیریت حوزه‌ های علمیه خواهران با اساتید و نخبگان پژوهشی و مسئولین مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

 حضور مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر در نمایشگاه دستاوردهای وقف

 طرح «تربیت محقق تفسیر» ویژه طلاب خواهر تهران برگزار شد

 تشییع پیکر مطهر ۲۵۰ شهیدگمنام در سراسر کشور

 برنامه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 

خانه گفتمان بالاترین بی شرمی...
چهار شنبه 23 آبان 1397     بالاترین بی شرمی

در حدود صد آيه از آيات قرآن، راجع به منافقان و دو رويان است و سوره ‏اى به نام آن‏ ها در قرآن ‏مى ‏باشد، كه خدا در آن سوره با رسول خود سخن مى‏ گويد و منافقان را معرفى مى ‏كند.

کتاب «دروغ» اثری از مرحوم آيت الله سيد رضا صدر است که در آن، نکاتی زیبا و قابل استفاده پیرامون موضوع دروغ آمده و «حوزه نیوز» منتخبی از این نکات را در شماره های گوناگون تقدیم علاقمندان می نماید.

- سخن رسول خدا صلى الله عليه وآله

پيغمبر بزرگ فرمود:

«من خالفت‏ سريرته علانيته، فهو منافق (3) .

كسى كه نهان و آشكارش دو گونه باشد، منافق است.»روش منافق اين است كه در نهان، چيزى مى‏ گويد و در آشكار چيزى. در حضور، ستايش مى ‏كند و دوست مى ‏باشد، ولى در غياب نكوهش مى‏ كند و دشمن مى ‏باشد.رسول خدا صلى الله عليه وآله با اين دستور بزرگ تربيتى، جهان را راهنمايى مى‏ كند. حضرتش ‏مى ‏خواهد، در ميان مسلمانان نفاق نباشد و دو رويى راه نداشته باشد. مسلمان، بايستى يك رو داشته باشد، نه دو رو. مسلمان بايستى يك دل و يك زبان باشد؛ نهان و آشكارش يكى باشد؛ حضور و غيابش تفاوتى نداشته باشد. منافق ايمان ندارد؛ ولى مسلمان با ايمان، اگر دوست ‏باشد، دوستى مى‏ كند و اگر دشمن باشد، دشمنى؛ شب و روز يك رنگ است، نه دو رنگ؛ مسلمان اگر دوست نباشد، به دروغ اظهار مهر نمى ‏كند، تملق نمى ‏گويد و چاپلوسى نمى ‏كند.دروغ گوى بى شرم

بسيارى از دروغ گوها، اگر بدانند كه مردم، آن‏ها را دروغ گو مى ‏دانند، ناراحت ‏مى‏شوند و در هنگام سخن مى‏كوشند كه محكم سخن گويند تا سخنشان باور شود. بايستى از راست گويى تجاوز نكنند تا آبروى از دست رفته را باز آرند.ولى دسته ‏اى از دروغ گوها شرم و حيا را كنار گذارده و با كمال وقاحت، در حضور كسانى كه آنان را مى ‏شناسند دروغ مى‏ گويند و گاهى يكى از حاضران را به راستى سخن خويش گواه مى‏ گيرند.در نطق‏ هاى عمومى با كمال پررويى دروغ مى ‏گويند، در صورتى كه مى ‏دانند شنوندگان آن‏ها از دروغ گويى آنان كاملا اطلاع دارند.دو رويى با خدا و رسول ‏صلى الله عليه وآله

بالاترين بى شرمى، دو رويى با خدا و رسول است؛ خدايى كه چيزى از او پنهان ‏نيست و از همه چيز با خبر مى ‏باشد و رسولى كه خدايش به او خبر مى ‏دهد و آگاهش ‏مى‏سازد.دورويان با كمال بى حيايى، نزد رسول خدا مى ‏آمدند و تظاهر به ايمان مى‏ كردند، در صورتى كه در دل ايمان نداشتند.خدا اين گونه رفتارها و دو رويى آنان را به رسول خود خبر مى ‏داد. در حدود صد آيه از آيات قرآن، راجع به منافقان و دو رويان است و سوره ‏اى به نام آن‏ ها در قرآن ‏می باشد، كه خدا در آن سوره با رسول خود سخن مى‏گويد و منافقان را معرفى مى‏كند.اكنون پاره ‏اى از مضامين آن سوره نقل مى‏ شود:

وقتى كه منافقان نزد تو آمدند و گفتند: شهادت مى ‏دهيم كه تو رسول خدا هستى؛ با آن كه خدا مى‏داند كه تو رسول او هستى، ولى شهادت مى‏دهد كه منافقان ‏دروغ مى ‏گويند.آن ‏ها سوگند مى‏ خورند و آن را سپر جان خود قرار داده تا راه خدا را سد كنند؛ اين ‏بسيار بد و ناپسند است.آن‏ها ايمان آوردند و سپس كافر شدند و راه پى بردن به حقايق بر آن‏ها بسته گشت.وقتى كه به آن‏ها گفته شود، بياييد تا رسول براى شما طلب آمرزش كند، متكبرانه ‏روى بر مى‏گردانند! هر چند آمرزش خواستن رسول براى آن‏ها و نخواستنش يكسان ‏است، چون خدا آن‏ها را نخواهد آمرزيد.آن‏ ها مردمى هستند كه مى ‏گويند به ياران رسول كمك نكنيد تا از هم بپاشند، در صورتى كه گنج‏ هاى آسمان و زمين، در دست‏ خداست و منافقان نمى ‏فهمند.

آن‏ها مى‏ گويند اگر به مدينه برگرديم بايستى عزيزتر، ذليل ‏تر را بيرون كند، درصورتى كه عزت از آنِ خدا و رسول او و مردم با ايمان است، ولى منافقان نمى ‏دانند.


منبع : حوزه
امروز:  سه شنبه 12 مهر 1401
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi